مزایای پروکسی SOCKS5 چیست؟

مزایای پروکسی SOCKS5 چیست؟
Socks 5 Proxy

انتقال ترافیک اینترنت از طریق پروکسی می تواند شما را ناشناس کند، اما امنیت دیتای شما را تضمین نمی کند. برخلاف VPN، پروکسی ترافیک شما را رمزگذاری نمی کند. در این مقاله خواهیم دید که پروکسی SOCKS5 چیست، چه مزایایی ارائه می دهد و چگونه می توانید از آن همراه با VPN برای حفظ حریم خصوصی و افزایش امنیت نهایی استفاده کنید.

پروکسی SOCKS5 چیست؟

SOCKS5 آخرین و به روزترین پروتکل SOCKS است. این پروتکل یک نسخه بهبود یافته از SOCKS است که بسته ها را بین سرور و کلاینت با استفاده از یک سرور پراکسی منتقل می کند. SOCKS5 امنیت را افزایش داده و سه نوع روش احراز هویت را ارائه می دهد:

  • بدون احراز هویت: در این روش برای اتصال به پروکسی نیازی به احراز هویت نیست.
  • احراز هویت نام کاربری و رمز عبور: برای اتصال به پروکسی باید جزییات ورود به سیستم را وارد کنید.
  • احراز هویت GSS-API: هم شما و هم سرور از روش های احراز هویت در سطح سیستم عامل برای تأیید هویت خود استفاده می کنید.

روش کار آن به این صورت است که ترافیک شما از طریق یک سرور پروکسی منتقل می شود که قبل از رسیدن به مقصد، یک آدرس IP دلخواه ایجاد می کند. از نظر فنی، SOCKS5 از سرورهای پروکسی برای ایجاد اتصالات پروتکل UDP یا TCP از طریق آدرس های IP دلخواه استفاده می کند.

How Socks 5 Operates

اگر فرض کنیم IP شما 1.1.1.1 باشد و ترافیک شما از طریق پروکسی SOCKS با IP 2.2.2.2 منتقل شود، سرور مقصد (مثلا وب سایت) تصور می کند که درخواست از طرف پروکسی است. وب سایت نمیتواند آدرس IP اصلی شما را ببیند. این به شما کمک می کند مکان خود را پنهان کنید، اما به این معنی نیست که ترافیک شما ایمن است. برخلاف VPN، پراکسی ها ترافیک شما را رمزگذاری نمی کنند. بنابراین هر کسی می تواند فعالیت های آنلاین شما را مشاهده کند.

چیزی به نام سرور پروکسی SOCKS5 کاملا ناشناس وجود ندارد، زیرا غیرممکن است که به صورت آنلاین کاملا ناشناس باشید. هیچ پروکسی، VPN یا برنامه پیامرسانی رمزگذاری شده شما صد در صد را ناشناس نمی سازد.

با اتصال از طریق پروکسی، احتمال وجود دارد که بتوانید از خدمات سرویس های استریم که در کشور شما در دسترس نیستند استفاده کنید. با این حال، اگر فقط می خواهید مکان خود را تغییر دهید و از محدودیت های جغرافیایی عبور کنید، می توانید یک لیست پروکسی SOCKS5 را به صورت آنلاین پیدا کنید و شانس خود را امتحان کنید.

آیا استفاده از SOCKS5 بهتر از خرید VPN است؟

SOCKS5 به اندازه VPN ایمن یا سریع نیست. به راحتی می توان یک پروکسی SOCKS5 را با VPN اشتباه گرفت، اما تفاوت های اساسی وجود دارد. مانند اکثر پروکسی ها، SOCKS5 داده های شما را رمزگذاری نمی کند و سرعت اینترنت را کاهش می دهد.

علاوه بر این، SOCKS کاملاً قابل تشخیص است، بنابراین به احتمال زیاد شما نمیتوانید فیلترینگ و فایروال های دولتی را دور بزنید.

از سوی دیگر، یک VPN خوب، داده های شما را هنگام انتقال از دستگاه شما به سرور VPN رمزگذاری می کند و به شما اطمینان می دهد که هیچ کس نمی تواند آن را در هر نقطه از مسیر مشاهده کند. با خرید VPN، همچنان می توانید محدودیت های اینترنت را دور بزنید و آدرس IP خود را تغییر دهید، اما این کار را با حفظ حریم خصوصی واقعی و تقریبا بدون افت سرعت اینترنت انجام دهید.

مزایای پروکسی SOCKS5

در اینجا 4 دلیل برای استفاده از پراکسی SOCKS آورده شده است:

1. می توانید محدودیت های جغرافیایی را دور بزنید

از آنجایی که سرورهای پروکسی به عنوان رله بین دستگاه شما و اینترنت عمل می کنند، به راحتی می توانند به شما در دور زدن محدودیت های جغرافیایی اینترنت کمک کنند. به عنوان مثال، اگر IP شما توسط یک وب سایت خاص در لیست سیاه قرار گرفته است می توانید ترافیک خود را از طریق پروکسی SOCKS5 منتقل کنید و بنابراین این محدودیت را دور بزنید. با این حال، شما نمی توانید فایروال های دولتی را به روشی که VPN انجام می دهد دور بزنید.

2. اتصال سریعتر و مطمئن تر

برخلاف پیشینیان خود که فقط از پروتکل TCP استفاده می کردند، سرورهای پروکسی SOCKS5 می توانند از پروتکل UDP استفاده کنند و اتصال قابل اعتماد و عملکرد کارآمدتری را ارائه کنند.

پروتکل TCP یک ارتباط بین کلاینت و سرور ایجاد می کند و مطمئن می شود که تمام بسته ها از یک طرف به طرف دیگر می رسند. از سوی دیگر، UDP روی اینکه آیا همه بسته ها از کلاینت یا سرور به طرف دیگر می رسند و اینکه آیا آنها به همان ترتیب منتقل می شوند، تمرکز نمی کند. UDP زمان را برای تبدیل بسته های داده به جریانی از بسته های ثابت تلف نمی کند. بنابراین، با کمک UDP ، پروتکل SOCKS 5 می تواند سرعت های بالاتر و اتصال قابل اعتمادی را ارائه دهد.

3. خطاهای کمتر و بهبود عملکرد کلی

بسیاری از پروکسی های دیگر Header بسته داده را بازنویسی می کنند. به همین دلیل، احتمال زیادی وجود دارد که آن داده ها را نادرست برچسب گذاری کنند. سرورهای پروکسی SOCKS5 هدر بسته داده را بازنویسی نمی کنند، بنابراین احتمال کمتری برای خطا وجود دارد. با وجود خطاهای کمتر، عملکرد به طور خودکار بهبود می یابد. ولی ، این امر به قیمت حفظ حریم خصوصی و امنیت شما تمام می شود زیرا هدرهای بسته حاوی اطلاعات شخصی شما هستند و به راحتی قابل شناسایی هستند.

4. عملکرد بهتر در سیستم های P2P

SOCKS5 سریعتر از سایر پروکسی ها است زیرا بسته های داده کوچکتری را منتقل می کند. بنابراین، سرعت دانلود سریع تری را ارائه می دهد، به همین دلیل است که بسیاری از کاربران از آن برای اتصال به وب سایت ها و پلتفرم های اشتراک گذاری P2P استفاده می کنند.

SOCKS5 در مقابل HTTP

بر خلاف پراکسی های HTTP، که فقط می توانند صفحات وب HTTP و HTTPS را باز کنند، پراکسی های SOCKS5 می توانند با هر ترافیکی کار کنند.

پروکسی های HTTP پروکسی های سطح بالایی هستند که معمولاً برای یک پروتکل خاص طراحی می شوند. در حالی که این بدان معناست که سرعت اتصال بهتری دارند، اما آنها به اندازه SOCKS انعطاف پذیر و ایمن نیستند. پروکسی های SOCKS پروکسی های سطح پایینی هستند که می توانند هر برنامه یا پروتکل و هر ترافیکی را بدون محدودیت مدیریت کنند.

آیا باید از SOCKS5 به همراه VPN استفاده کنید؟

تفاوت اصلی بین پراکسی ها و VPN ها این است که VPN ها ترافیک شما را رمزگذاری می کنند ولی پروکسی ها این کار را نمی کنند. VPN ها اتصالات پایدارتری را ارائه می دهند در حالی که اتصالات پروکسی اغلب ناپایدار است.

دلایل کمی برای استفاده از هر دو با هم وجود دارد، بنابراین بهترین گزینه خرید VPN است.